کارلوس گون، مدیرعامل افسانه‌ای نیسان، از جایگاه خود کنار می‌رود

کارلوس گون، مدیرعامل افسانه‌ای نیسان، از جایگاه خود کنار می‌رود

«کاهنده هزینه‌ها» تمرکز خود را بر توسعه برند‌های دیگر در اتحاد رنوـ‌نیسان‌ـ‌میتسوبیشی معطوف می‌کند.

کارلوس گون، مدیر‌عامل شرکت نیسان، پس از ۱۸ سال رهبری از این جایگاه کنار خواهد رفت. او کماکان جایگاه خود را به عنوان رئیس هیأت مدیره حفظ می‌کند و بر اتحاد این سه خودروساز نظارت خواهد داشت.

گون می‌گوید: «به عنوان رئیس هیأت مدیره نیسان، من نظارت و هدایت شرکت را ادامه خواهم داد. هدایت من هم در راستای اهداف مستقل نیسان و هم در راستای اهداف اتحاد رنو، نیسان و میتسوبیشی خواهد بود. من به هدایت اتحاد برای رشد و شکوفایی آن پایبند هستم».

هیروتو سایکاوا یکی از مدیران پیشکسوت نیسان و قائم‌مقام مدیرعامل، از ابتدای ماه آوریل سکان شرکت را از گون تحویل می‌گیرد. آقای سایکاوا کوله‌باری ۴۰ ساله از تجربه را با خود به جایگاه مدیریت نیسان می‌آورد.

به گزارش ایندیپندنت، مدیریت گون بر دومین خودروساز بزرگ ژاپن در حالی پایان‌ می‌یابد که سرمایه‌گذاران نگران آن بودند که مدیریت همزمان گون بر تمام امور اتحاد، باعث شود که او نتواند آن‌طور که باید و شاید زمان کافی را به همه این شرکت‌ها اختصاص دهد.

تاکشی میائو، رئیس موسسه مشاوره خودرویی کارنوراما به رویترز گفت: «زمان‌بندی این کناره‌گیری کمی دور از انتظار بود. به نظر می‌رسد که گون در زمان کوتاهی به این نتیجه رسیده که سایکاوا انتخابی درست برای مدیریت شرکت است».

هنگامی که گون توانست شرکت نیسان را احیا کند، لقب «کاهنده هزینه‌ها» به او داده شد. او همچنین به سرمایه‌گذاری برای محصولات نوآورانه معروف است. یکی از افتخارات او سرمایه‌گذاری بر روی خودروی نیسان قشقایی است.

فوربس می‌نویسد: او هم‌اکنون با چالشی جدید مواجه است؛ او باید شرکت میتسوبیشی را از بحران سال گذشته ـ اعلام نادرست مصرف سوخت خودروها ـ نجات دهد. هم‌زمان رنو نیازمند توسعه عمیق‌تر راهبردهای خود است، هرچند که این شرکت به اهداف مالی خود دست یافته است.

پروژه بعدی گون تمرکز بر تولید یک خودروی ارزان الکتریکی برای بازار چین است. این خودرو قرار است از پلتفرم مشترکی با خودروهای دیگر اتحاد استفاده کند. گون در سخنرانی خود در CES2017 درباره خودروهای الکتریکی صحبت کرد.