همکاری رنو ـ‌ نیسان با مایکروسافت برای توسعه و تولید فناوری خودران

همکاری رنو ـ‌ نیسان با مایکروسافت برای توسعه و تولید فناوری خودران

گروه رنو ـ نیسان و مایکروسافت برای توسعه و تولید نسل آینده فناوری‌های خودرو یک قرارداد چند ساله منعقد کرده‌اند. اساس این نوآوری‌ها بر پایه‌ی پلتفرم رایانش ابری  Azureمایکروسافت بنا شده است. گروه رنو ـ نیسان قصد دارد تا سال ۲۰۲۰ بیش از ۱۰ خودرو با قابلیت رانندگی خودکار عرضه کند. نوآوری‌های بالقوه این شراکت که در خودروهای خودران به کار گرفته خواهند شد، به سرنشینان اجازه می‌دهند که در خودرو کارهایی به‌جز رانندگی انجام دهند درحالی‌که رانندگی به عهده خودرو است.

رنو ـ نیسان و مایکروسافت قصد دارند خودروهای آینده را به نحوی بسازند که در حد یک گوشی هوشمند قابلیت اتصال به اینترنت را داشته باشند. مردم با استفاده از این فناوری می‌توانند هر کجا که هستند خودروی خود را تحت نظر داشته باشند. رنو ـ نیسان و مایکروسافت این امکان را به شما می‌دهند که از طریق اتصال به اینترنت بتوانید اجازه راندن یک خودرو را به شخص دیگری بدهید. در این صورت اگر خودروی شما دزدیده شود با لپ‌تاپ خود وارد اکانت می‌شوید و قابلیت راندن خودرو را غیرفعال می‌کنید.

رنو ـ نیسان و مایکروسافت همچنین قصد دارند سیستم‌های سرگرمی داخل خودرو را بهبود دهند. به‌عنوان‌ مثال افرادی که علاقه زیادی به کار کردن دارند می‌توانند از داخل خودرو به دفتر کار خود وصل شوند و در جاده کارهای خود را انجام دهند. همچنین نرم‌افزارهای خودرو از طریق اینترنت همراه خودرو به‌روز خواهند شد و به ‌این‌ترتیب، سرنشین از به‌روز بودن نرم‌افزار خودرو اطمینان دارد. تغییرات عظیم در هر یک از نسخه‌های جدید نرم‌افزار توسط تسلا هم‌اکنون نشان می‌دهد که این به‌روز‌رسانی‌ها تا چه حد می‌توانند تحول‌آفرین باشند. برای مثال، در طول شب سیستم هدایت خودرو به‌روزرسانی یا تعمیر می‌شود و در ساعات صبح، کاربر می‌تواند از سیستم به‌روزشده استفاده کند.

رنو ـ نیسان و مایکروسافت اشاره‌ای به این موضوع نمی‌کنند که چقدر طول می‌کشد تا سیستم‌های نسل آینده وارد بازار شوند. از آنجایی‌که این یک قرارداد چند ساله است، انتظار نمی‌رود که خیلی زود این اتفاق بیفتد. البته رنو و نیسان با توجه به سابقه‌ای که در طراحی و توسعه خودروها داشته‌اند، هم‌اکنون به‌ خوبی می‌دانند که کدام فناوری به‌زودی باید در هر خودرو استفاده شود.

مایکروسافت سال‌ها با خودروسازان همکاری کرده است. برای مثال، قرارداد قبلی با شرکت فورد درباره سیستم سرگرمی BlueOval ازجمله این همکاری‌ها است. در حال حاضر این غول فناوری، ارتباط نزدیکی با ولوو دارد. آن‌ها روی پروژه‌هایی از قبیل استفاده از عینک‌های واقعیت مجازی Hololens در فروش و طراحی خودروها کار می‌کنند. همچنین یک ویژگی خاص دستگاه هوشمند Band 2 این است که مالکان به کمک آن می‌توانند هنگامی‌که از خودروی خود دور باشند فرمان‌های صوتی به آن صادر کنند.