نیسان GT-R: سریع و خشمگین

[jw7-video n="1"]
درحال بارگزاری...

شاید شخصیت برند نیسان در ایران را بیشتر با خودروهای شاسی‌بلند و آفرودی و سواری‌های لوکس بشناسیم. در ایران خودروهایی نظیر پاترول، رونیز، ماکسیما و مورانو عرضه شده‌اند و اسپورت‌ها و سوپراسپورت‌های نیسان در ایران چندان شناخته‌شده نیستند.

نیسان در سال‌های ۱۹۶۹ تا ۱۹۷۴ و سال‌های ۱۹۸۹ تا ۲۰۰۲، نسخه‌ اسپورت سدان محبوب خود یعنی «اسکای‌لاین‌» را با نام «اسکای‌لاین GT-R» به بازار عرضه کرد. GT-Rها از هر نظر هیولا هستند و خیلی‌ها ـ به‌خصوص به دلیل اصالت ژاپنی این خودرو ـ آن را گودزیلا می‌نامند. نیسان GT-R از سال ۲۰۰۷ دیگر نام اسکای‌لاین را به دوش نمی‌کشد و تنها با عبارت GT-R شناخته می‌شود. اما این‌خودروها، نوادگان همان اسکای‌لاین‌های اسپورت هستند.

محبوبیت و قدرت و عملکرد GT-R باعث شد تا در فیلم‌های سریع و خشمگین، شخصیت اصلی فیلم یعنی پاول واکر در نقش «برایان او کانر» بارها در صحنه‌های تعقیب و گریز و مسابقه، از مدل‌های مختلف نیسان GT-R استفاده کند.

 

اسکای‌لاین [R34] GT-R (1999) در فیلم ۲ سریع ۲ خشمگین

در اوایل این فیلم، برایان با R34 خود در یک مسابقه شرکت می‌کند که خودروی شخصی خود اوست. انجین نصب‌شده روی خودرو، یک انجین RB26DETT با حجم ۲٫۶ لیتر و مجهز به ۲ توربوشارژر است که کیت نیترو روی آن نصب شده است. روی این خودرو کیت‌های بدنه اسپرت اضافی نیز نصب شده و برای آن‌که بتواند حرکات نمایشی جذاب‌تری در فیلم‌داشته باشد، یک تغییر اساسی در سیستم انتقال قدرت آن انجام شده. نیسان GT-R برای حداکثر شدن چسبندگی و شتاب خودرو، به‌صورت ۴ چرخ متحرک عرضه می‌شود. این خودرو سر پیچ بسیار پایدار است و لغزاندن چرخ‌های آن و اصطلاحاً «دریفت»کردن با آن، کار آسانی نیست. به همین دلیل، دیفرانسیل جلوی خودرو قطع شده تا پایداری آن کاهش یابد و کمی سر پیچ‌ها برای افزایش جذابیت بصری، سر بخورد.

 

پاول واکر، بازیگر نقش برایان او کانر، در سال ۲۰۱۳ در یک حادثه رانندگی درگذشت و خاطره او، همیشه با نیسان GT-R در فیلم‌های سریع و خشمگین، پیوند خورده است.