می‌خواهیم هوای پاک‌تری را نفس بکشیم

می‌خواهیم هوای پاک‌تری را نفس بکشیم

این روزها اغلب کلان‌شهرهای ایران با مشکل آلودگی هوا مواجه شده‌اند و همانطور که می‌دانید یکی از عوامل تاثیرگذار بر آلودگی بیشتر هوا، کیفیت سوخت خودروهاست. اگر نمی‌توانید از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید و به‌ناچار مجبور به استفاده از خودروی شخصی هستید، استاندارد آلایندگی خودروی‌تان را چک کنید.

استانداردهای آلایندگی یورو که در طی سال‌ها از یک تا شش تغییر کرده است، میزان بیشینه مجاز برای انتشار گازهای آلاینده خودروها که در کشورهای اتحادیه اروپا فروخته می‌شوند را تعریف می‌کند. در این استاندارد، حداکثر مقدار مجاز برای انتشار گازهای آلاینده اعم از  اکسید نیتروژن، متان، مونوکسید کربن، دی‌اکسید کربن، و هم‌چنین حداکثر مقدار ذرات معلق در هوا مشخص شده است. در حال حاضر آخرین استاندارد اجرایی آلایندگی اروپا، یورو ۶ است که می‌تواند تا ۸۰ درصد از آلاینده‌های اکسید نیتروژن و تا ۶۶ درصد از آلودگی ناشی از ذرات آن را بکاهد. تمام شرکت‌های خودروسازی موظف به اجرای استاندارد آلایندگی یورو ۶ هستند و درصورت عدم پیروی از آن، اجازه فروش خودروهای تولیدی خود را در بازارهای جهانی و به‌ویژه در بازار اروپا ندارند.

نیسان جوک عرضه شده توسط شرکت جهان نوین آریا، نماینده رسمی نیسان در ایران، ساخت کشور انگلستان  و دارای استاندارد یورو ۶ است. استفاده از تکنولوژی روز دنیا در نیسان جوک و تست موتور این خودرو در آزمون‌های متعدد، حاکی از انطباق کامل ویژگی‌های آن با استانداردهای یورو ۶ اروپاست.

شما چه کمکی به رفع آلودگی هوا می‌کنید؟