لذت یک روز خوب با نیسان پت‌فایندر مدل ۲۰۱۷

لذت یک روز خوب با نیسان پت‌فایندر مدل ۲۰۱۷

ظاهری جدید برای یک چهره آشنا، نیسان پت‌فایندر را یکی از قهرمانان ناشناخته لقب می‌دهد. از زمان معرفی پت‌فایندر، بیش از ۲۰ هزار دستگاه از آن به فروش رسیده است و نیسان امیدوار است مدل فیس‌لیفت‌شده‌ی این خودرو که انبوهی از امکانات و تجهیزات را دارد، همچنان در استرالیا فروش موفقی داشته باشد. پت‌فایندر در سه مدل ST، ST-L و Ti در استرالیا معرفی می‌شود.

هر کدام از این سه مدل با نسخه ارتقا‌یافته‌ی موتور۶ سیلندر وی‌شکل ۳٫۵ لیتری تنفس‌طبیعی و یک گیربکس ضریب‌پیوسته جدید عرضه می‌شوند. امکان انتخاب سیستم ۴‌چرخ‌محرک و سیستم انتقال قدرت هایبرید نیز برای هر کدام از آنها وجود دارد. سیستم انتقال قدرت هایبرید برای مدل ST به صورت تک-‌دیفرانسیل و برای مدل‌های دیگر به صورت دو‌-دیفرانسیل ارائه می‌شود.

در کمال تعجب قیمت پت‌فایندر جدید در تمام مدل‌ها به جز مدل پایه تک‌دیفرانسیل ST، هیچ تغییری نکرده است. قیمت گرانترین مدل یعنی Ti هایبرید، ۶۹٫۱۹۰ دلار است.

نمای بیرونی پت‌فایندر جدید به لطف جلوپنجره جدید با طراحی V شکل، چراغ‌های جلوی جدید به همراه چراغ‌های LED روشنایی روز و طراحی اصلاح‌شده‌ی کاپوت، سپر و چراغ مه‌شکن، در بین خودروهای دیگر جلب‌توجه می‌کند. اکنون داخل آینه‌های جانبی چراغ‌های راهنما نصب شده است و طراحی چراغ‌های عقب و نوار کرومی سپر عقب نیز به‌روز شده‌اند.

تغییرات فنی برای مدل پایه با موتور ۶ سیلندر ۳٫۵ لیتری، شامل قدرت و گشتاور بیشتر است. این موتور تنفس‌طبیعی به دلیل استفاده از سیستم تزریق مستقیم سوخت و پوشش سطح داخلی دیواره سیلندر با جلای آینه‌ای برای کاهش اصطکاک، اکنون ۲۷۴ اسب قدرت و ۳۴۰ نیوتن‌متر گشتاور تولید می‌کند و نسبت به مدل قبلی با ۲۶۰ اسب قدرت و ۳۲۵ نیوتن‌متر گشتاور، ارتقا یافته است.

پیشرانه نیسان پت‌فایندر2017

این تغییرات باعث کاهش مصرف سوخت نیز شده است و اکنون طبق ادعای نیسان، مدل‌های تک-دیفرانسیل این خودرو در سیکل ترکیبی ۹٫۹ لیتر و مدل‌های دودیفرانسیل آن ۱۰٫۱ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر، بنزین مصرف می‌کنند که نسبت به قبل به ترتیب ۰٫۱ و ۰٫۲ لیتر بهبود یافته است.

به خاطر تنظیمات سفت‌تر سیستم تعلیق، سواری و هندلینگ این خودرو نیز بهبود یافته است. سفتی فنرهای جلو و عقب به ترتیب ۱۱ و ۷ درصد بیشتر شده و فرمان با نیروی کمکی الکتریکی، از حساسیت بیشتری برخوردار است.

سیستم انتقال قدرت هایبرید تغییری نکرده است؛ از یک موتور ۴سیلندر ۲٫۵ لیتری بنزینی مجهز به سوپرشارژر به همراه یک موتور الکتریکی با ۲۰ اسب‌بخار قدرت تشکیل شده است که در مجموع ۲۵۵ اسب قدرت و ۳۳۰ نیوتن‌متر گشتاور تولید می‌کند و مصرف سوخت آن در سیکل ترکیبی برای مدل‌های تک‌دیفرانسیل و دودیفرانسیل، به ترتیب ۸٫۶ و ۸٫۷ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر است.

هر دو مدل از نسل جدید گیربکس ضریب‌پیوسته بهره می‌برند و این گیربکس به جای اینکه مانند اکثر گیربکس‌های ضریب‌پیوسته موتور را در دورهای بالا ثابت نگه دارد به صورت مرحله‌ای دنده عوض کرده و عملکرد یک گیربکس سنتی با مبدل گشتاور را شبیه‌سازی می‌کند.

طراحی داخل کابین تا حد زیادی بدون تغییر باقی مانده است. تمام مدل‌ها، فناوری و امکانات اضافی دریافت می‌کنند که موارد جدید زیر را در بر می‌گیرد:
امکانات استاندارد مدل پایه ST از جمله ۷ نفره‌بودن خودرو، رینگ‌های آلیاژی ۱۸ اینچی، صندلی راننده با تنظیم برقی در ۸ جهت و تنظیم دستی گودی کمر، کروز کنترل، چراغ‌هایLED  روشنایی روز، سیستم تهویه مطبوع با قابلیت تنظیم جداگانه برای راننده و سرنشین جلو یا عقب، سیستم استارت دکمه‌ای، دوربین دید عقب با راهنمای پویا، سنسورهای پارک در قسمت عقب، صفحه نمایش لمسی رنگی ۸ اینچی برای سیستم سرگرمی، دو خروجی برای USB، سیستم نظارت بر فشار باد تایرها، آینه‌های تاشونده برقی و شیشه‌های مات.

کابین نیسان پت‌فایندر2017

در رده تجهیزاتی متوسط در مدل‌های ST-L، امکاناتی از قبیل آینه‌های گرم‌کن‌دار، چراغ‌های مه‌شکن جلو، سقف شیشه‌ای پانورامیک با سانروف در قسمت جلو، تنظیم برقی گودی کمر در صندلی راننده، قابلیت تنظیم در ۴ جهت برای صندلی سرنشین جلو، سیستم گرم‌کن برای صندلی‌های جلو، پوشش چرم به رنگ سیاه یا کرم، سیستم صوتی BOSE با ۱۳ بلندگو، سیستم رهیاب ماهواره‌ای و نظارت بر ترافیک، سیستم دوربین دید اطراف با قابلیت شناسایی اشیای متحرک، کروز‌کنترل تطبیقی، سیستم هشدار خودروهای عبوری از پشت خودرو، سیستم ترمز اضطراری خودکار به همراه سیستم هشدار تصادف از جلو، سیستم اخطار نقطه کور و آینه دید عقب با قابلیت تارشدن خودکار، به امکانات استاندارد اضافه می‌شوند.

مدل‌های Ti که بالاترین رده‌های تجهیزاتی هستند از امکاناتی نظیر رینگ‌های آلیاژی ۲۰ اینچی، بازشدن خودکار درب پشت، چراغ‌های LED جلو با تنظیم خودکار ارتفاع نور، صندلی راننده با قابلیت ذخیره تنظیمات در حافظه، روشن‌کردن موتور از راه دور، صندلی‌های جلو با سیستم گرمایش و سرمایش، سیستم سرگرمی عقب با دو صفحه نمایش و گوشی‌های بی‌سیم، آینه‌های جانبی که هنگام حرکت خودرو با دنده عقب برای دید بهتر راننده به صورت خودکار به سمت پایین متمایل می‌شوند، برخوردار هستند.

همه چیز در صندلی‌های ردیف اول به آسانی در دسترس سرنشینان است و فضای زیادی در جعبه داشبورد و کنسول دوطبقه وسط برای قراردادن اشیا وجود دارد. در قسمت جلو ۳ خروجی ۱۲ ولت به همراه خروجی USB، AUX و خروجی HDMI وجود دارد. صفحه نمایش لمسی ۸ اینچی رنگی، فوق‌العاده به نظر می‌رسد و از سیستم تشخیص فرامین صوتی برخوردار است.

پت‌فایندر با سیستم Nissan Connect نیز ارائه می‌شود که بخشی از سیستم سرگرمی این خودرو است. با استفاده از این سیستم کاربر می‌تواند از طریق تلفن همراه خود با اپلیکیشن Nissan Connect ارتباط برقرار کند و اپلیکیشن‌هایی به سیستم سرگرمی و اطلاع‌رسانی خودرو اضافه کند. Nissan Connect درحال حاضر برای سه سال اول رایگان است و همراه با فیس بوک، پاندورا و جستجوی گوگل ارائه می‌شود اما پیش‌بینی می‌شود که در آینده با اپلیکیشن‌های بیشتری به استقبال مشتریان برود.

در صندلی‌های‌ ردیف اول و دوم فضای سر و پای فراوانی وجود دارد. صندلی‌های‌ ردیف دوم قابلیت خواباندن و حرکت به سمت جلو و عقب را دارند که جنبه کاربردی این خودرو را تا حد زیادی افزایش می‌دهد و می‌توان آنها را به نسبت ۴۰/۶۰ خواباند. صندلی‌ ردیف سوم از سیستم دسترسی آسان نیسان برخوردار است.

خواباندن صندلی نیسان پت‌فایندر2017

می‌توان صندلی ردیف دوم با نسبت ۴۰ را خواباند و سپس به‌آسانی با کشیدن یک اهرم این صندلی به سمت جلو حرکت می‌کند و از سر راه کنار می‌رود تا سوار و پیاده‌شدن از صندلی ردیف سوم برای افراد بلندقد راحت باشد.

صندلی ردیف سوم نیز حتی برای بزرگ‌سالان جادار است. نگهدارنده‌های فنجان و فضاهای کوچک برای قراردادن اشیای کوچک وجود دارد. قسمت عقب مدل Ti ، سیستم سرگرمی با گوشی‌های بی‌سیم و قابلیت پخش ویدئو از طریق USB و HDMI را داراست

چیزی که بیشتر از همه شما را شگفت‌زده می‌کند ظرفیت حمل بار این خودرو حتی بدون خواباندن صندلی ردیف سوم است. ظرفیت حمل بار بدون خواباندن صندلی ردیف سوم ۴۵۳ لیتر است که با خواباندن آن به ۱۳۵۴ لیتر می‌رسد؛ با خواباندن کامل صندلی‌های ردیف دوم و سوم ظرفیت حمل بار به رقم شگفت‌انگیز ۲۲۶۰ لیتر می‌رسد. ظرفیت یدک‌کشی پت‌فایندر با تریلر ترمزدار در مدل‌های بنزینی ۲۷۰۰ کیلوگرم می‌باشد که بسیار کاربردی است و در مدل‌های هایبرید به ۱۶۵۰ کیلوگرم محدود شده است.

باوجود سفت‌تر‌شدن فنرها، سواری نرم و راحت پت‌فایندر که ویژگی بارز آن است، در حومه شهر نیز تغییری نمی‌کند. پت‌فایندر دست‌اندازها و اتصالات پل‌ها را به خوبی جذب می‌کند و به‌راحتی از سرعت‌گیرها عبور می‌کند. آسایش سواری و صندلی‌های بسیار راحت باعث می‌شوند این خودرو در رانندگی شهری و حتی مسیرهای نامتعارف، بسیار رضایت‌بخش عمل کند.

نیسان پت‌فایندر2017

گشتاور موتور ۶ سیلندر با دورهای پایین در حدی است که پت‌فایندر هنگام رانندگی در شهر، کاملا پرقدرت احساس می‌‍‌شود. فرمان نرم و واکنش سریع پدال گاز، عکس‌العمل سریع در هر شرایطی را با این خودرو ممکن می‌سازند.

دید خودرو به جلو و اطراف بسیار خوب است ولی زیرسری‌های بلند صندلی ردیف سوم ممکن است دید عقب را محدود کنند. خوشبختانه تمام مدل‌ها با دوربین دید عقب ارائه می‌شوند و در مدل Ti دوربین دید اطراف با قابلیت شناسایی اشیای متحرک نیز وجود دارد.

انعطاف‌پذیری موتور ۶ سیلندر پت‌فایندر در جاده‌های وسیع و پرپیچ‌و‌خم حومه شهر به خوبی نمایان است. موتور ۶ سیلندر پت‌فایندر قدرت کافی برای رانندگی سریع را دارد و تعویض دنده مرحله‌ای گیربکس ضریب‌پیوسته نقش خود را به‌خوبی ایفا می‌کند تا حس یک گیربکس سنتی با مبدل گشتاور را بیشتر القا کند.

پت‌فایندر به‌راحتی از پیچ‌ها عبور می‌کند و موتور آن بیش از حد مورد ‌نیاز برای سبقت‌گیری و ورود به آزادراه‌ها قدرت دارد. صدای جذاب این موتور در دورهای بالا نیز یک مزیت محسوب می‌شود.

پدال ترمز به راننده حس اطمینان می‌دهد و در مواردی که بار سنگینی داخل خودرو است و نیاز به توقف سریع دارید، به خوبی عمل می‌کند.

سیستم ۴‌ چرخ‌محرک پت‌فایندر عملکرد خوبی دارد و در حالت عادی به صورت تک‌دیفرانسیل عمل می‌کند و گشتاور موتور را فقط به چرخ‌های جلو منتقل می‌کند و در مواقعی که نیاز به چسبندگی بیشتر باشد گشتاور را به چرخ‌های عقب نیز می‌رساند.

دیفرانسیل مرکزی پت‌فایندر به صورت دستی قابل قفل‌شدن است که کاربرد آن هنگام رانندگی در سطوح لغزنده و گهگاهی آفرود است. حداقل ارتفاع کف خودرو تا سطح زمین ۱۸۱ میلی‌متر است.

گارانتی نیسان برای پت‌فایندر ۳ سال یا ۱۰۰ هزار کیلومتر است که سرویس‌های دوره‌ای ۱۲ ماهه یا هر ۱۰ هزار کیلومتر و امداد جاده‌ای به مدت ۳ سال را دربر می‌گیرد. هزینه سرویس به مدت ۳ سال برای مدل ۶ سیلندر ۹۴۵ دلار و برای مدل هایبرید ۹۱۹ دلار است(در استرالیا).

اگر در جستجوی یک SUV هستید که کابین بسیار جادار، موتور بنزینی شش‌سیلندر پر‌قدرت و طراحی متفاوت و برجسته‌ای داشته باشد، پت‌فایندر گزینه مناسبی برای شما است. این خودرو وسیله مناسبی برای حمل‌ونقل خانوادگی و گشت‌و‌گذار در بیرون شهر است.

نیسان پت‌فایندر2017