خودروی برقی نیسان با سوخت اتانول

خودروی برقی نیسان با سوخت اتانول

شرکت نیسان­‌موتورز از اولین نمونه آزمایشی خودروی سلول سوختی اکسید جامد در برزیل رونمایی کرد که با نیروی برق اتانول زیستی کار می­‌کند.

این خودروی آزمایشی بخشی از تعهد نیسان به توسعه خودروهایی با آلایندگی صفر است. نیسان هم‌اکنون پر­فروش‌­ترین خودروی آلایندگی صفر جهان یعنی نیسان لیف را به فروش می‌­رساند و در زمینه ارائه سیستم‌های حمل‌ونقل هوشمند نیز از شرکت‌های پیشروی جهانی محسوب می‌شود.

سلول سوختی این خودرو برای شارژ یک باتری با ظرفیت ۲۴ کیلووات­‌ساعت که بردی بیش از ۶۰۰ کیلومتر به آن می­دهد، تماماً از بیو‌اتانول استفاده می­‌کند. بیواتانول، در واقع اتانولی است که از منابع زیستی و پایدار تولید شده است.

نیسان با این خودروی آزمایشی تست­‌های میدانی بیشتری در جاده­‌های عمومی برزیل انجام خواهد داد.

آقای کارلوس گوسن، مدیرعامل و رئیس هیئت‌مدیره نیسان اظهار داشت: «خودروی «سلول سوختی ـ بیواتانول» حمل­‌و­نقلی سازگار با محیط‌‌‌‌ زیست ارائه می­‌دهد و فرصت­هایی برای تولید محلی انرژی ایجاد می­‌کند … و همزمان با زیرساخت‌های فعلی سازگاری کامل دارد.»

«استفاده از خودروهای سلول سوختی بیواتانول در آینده برای مصرف­‌کنندگان آسان­‌تر خواهد شد. اتانولِ ترکیب شده با آب، از سوخت­های‌ دیگر راحت­‌تر و بی­‌خطرتر است. این نوع سوخت بدون نیاز به ایجاد زیرساخت‌های جدید، پتانسیل بالایی برای رشد در بازار دارد.»

نیروی محرکه این خودرو بدون آلایندگی است و راندمان بالایی دارد، سوخت آن به‌راحتی تأمین می‌شود و با ۱۰۰ درصد اتانول یا آب ترکیب­‌شده با اتانول کار می­‌کند. گاز خروجی از اگزوز این خودرو عاری از کربن و به تمیزی هوای جو است، هزینه‌­های نگهداری مشابه خودروهای برقی دارد و برد حرکتی آن مشابه خودروهای بنزینی است.

سوخت­های بیواتانول عمدتاً از نیشکر و ذرت تولید می­‌شوند. این سوخت­ها در کشورهایی در آمریکای شمالی و جنوبی و آسیا به­‌وفور یافت می­‌شوند و زیر­ساخت­‌های مستحکمی در بازار آمریکای شمالی و جنوبی دارند.

به دلیل دسترسی آسان به اتانول و قابلیت اشتعال­‌پذیری پایین اتانول ترکیب‌شده با آب، این سیستم وابستگی زیادی به زیر­ساخت­های شارژ فعلی ندارد و این زیرساخت­ها محدودیتی برای آن ایجاد نمی‌کنند و به همین دلیل به‌راحتی می‌توان آن را به بازار معرفی کرد. احتمالاً در آینده مردم فقط باید کنار سوپرمارکت‌های کوچک برای خرید سوخت توقف کنند.

nisssanecell