بررسی ارزش خرید ایکس‌تریل، راو ۴ و کولئوس

بررسی ارزش خرید ایکس‌تریل، راو ۴ و کولئوس

از مواردی که همواره ذهن تحلیل گران و یا مصرف کنندگان بازار را به خود مشغول کرده بحث ارزش در برابر قیمت یک خودرو است. اینکه محصول مورد نظر نسبت به قیمت خود چه میزان ارزش دارد. این مسئله در ایران شکل دیگری دارد، چرا که برخی وارد کنندگان/تولید کنندگان به جای قیمت گذاری بر اساس قیمت خرید و قرار دادن سود متعارف و سپس فروش آن، به بازار و برند نگاه می کنند و سپس با قیمت دلخواه خود محصول را می فروشند. البته این روش عموما با شکست مواجه می شود چرا که مصرف کنندگان در حال حاضر پختگی بیشتری نسبت به گذشته دارند.  نمونه های فراوانی از این دست وجود دارد که زبان زد عام و خاص شده است.

اما اخیرا یکی از سوالاتی که بیشتر توسط مشتریانی که می خواهند بالای ۲۰۰ میلیون تومان شاسی بلند خریدار نمایند پیش آمده ارزش خرید خودروهای نیسان ایکس تریل، رنو کولئوس و تویوتا راو ۴ است. به خصوص نیسان ایکس تریل و رنو کولئوس که از خصوصیات مشترک فنی حاصل از اتحاد رنو- نیسان بهره می برند. در مطلب زیر به بررسی قیمت گذاری این ۳ محصول در بازار می پردازیم.

برای بررسی اینکه کدام محصول در ایران به قیمت جهانی خود نزدیک تر است دو راه وجود دارد یا قیمت های خرید شرکت ها را بدست آوریم که تقریبا ممکن نیست و البته برای اینکه در جهان وضعیت آنها را بررسی کنیم فاقد ارزش است  و یا اینکه نسبت به بازار های جهانی آن ها را بررسی کنیم. روش دوم البته بهتر است چرا که می تواند تخمین بهتری نسبت به شرایط کلی محصول بین رقبا نیز بدهد.

قیمت این سه خودرو در بازار ایران که توسط نمایندگی های رسمی به فروش می رسند:

محصولشرایط تحویلقیمت
رنو کولئوس۴۵ روزه۲۱۸۰۰۰۰۰۰ تومان
نیسان ایکس تریل۵ روزه۲۴۸۰۰۰۰۰۰ تومان
تویوتا راو ۴فوری (مشخص نشده چند روزه)۲۵۸۰۰۰۰۰۰ تومان

 

 

شاید یکی از بهترین بازارها برای بررسی قیمت بازار خودرویی دبی باشد که خودروها با کمترین تعرفه گمرکی به فروش می رسند و در واقع کف قیمت جهانی را داراست.

قیمت سه شاسی بلند در دوبی، فول‌ترین مدل:

محصولشرایط تحویلقیمت
رنو کولئوس۱۰۴۰۰۰  درهم امارت۱۰۴۰۰۰۰۰۰ تومان
نیسان ایکس تریل۱۲۵۰۰۰  درهم امارت۱۲۵۰۰۰۰۰۰ تومان
تویوتا راو ۴۱۲۶۰۰۰  درهم امارات۱۲۶۰۰۰۰۰۰ تومان

 

اختلاف نسبت قیمت ایران به دوبی:

محصولنسبت اختلاف قیمت ایران به دبی
رنو کولئوس۲.۰۹  برابر
نیسان ایکس تریل۱.۹۸  برابر
تویوتا راو ۴۲.۰۴  برابر

 

همانطور که ملاحظه می‌شود نیسان ایکس‌تریل کمترین افزایش قیمت نسبت به بازار دوبی را در ایران به خود دیده و رنو کولئوس بیشترین.

مقایسه قیمت ها به خصوص در مورد رنو کلئوس و نیسان ایکس تریل نشان می دهد که نباید صرف آنکه دو خودرو از یک اتحاد خودروسازی با خصوصیات مشترکی طراحی و تولید شده اند را در یک رنج دید، نیسان ایکس تریل در ایران گرانتر است به این خاطر که نیسان در جهان گرانتر است، قطعا دلایل حرفه ای و تجاری خاص خود را دارد که مختص به برند نیسان است.

اینکه کدامیک از این محصولات برای مشتری ارزش خرید دارند یک بحث است که به دیدگاه و طرز تفکر مشتری و نیازهای شخصی بستگی دارد، آنکه کدامیک در ایران نسبت به بازار جهانی قیمتی مناسب تر دارد یک بحث دیگر.

 

منبع: وب‌سایت دنده ۶